آب و هوای گرم(2)

 

انواع فرعی آب وهوای گرم:

الف) نوع کوهستانی آب وهوای گرم: وقتی در آمریکای جنوبی از حوزه ی آمازون به طرف غرب پیش می رویم در کوه های آند در ارتفاعات دو هزار متری و هم چنین در کلمبیا به خصوص در بو گوتا پایتخت این کشور تغییرات درجه ی حرارت بسیار اندک استو حتی کم تر از ناحیه استوایی است ولی تابستان ها این منطقه ملایم تر از منطقه ی استوایی است . این نوع آب و هوا که در ارتفاعات آند و کلمبیا دیده می شود به آب وهوای نوع آندی یا کلمبیایی معروف است. همین نوع آب وهوا درشرق آفریقا  یعنی در کنیا وکوه های کلیمانجارو دیده می شود. 

   ب) آب وهوا موسمی : در قاره آسیا مراکز عمده فشار در فصل تابستان وزمستان تغییر می کند .  

 در زمستان یک مرکز فشار قوی در مرکز آسیا یعنی سیبری دیده می شود در حالی که در روی اقیانوس هند وکبیر در این زمان به علت ملایمت هوا فشار خیلی پایین است  به این جهت از سیبری به طرف دریا بادهای خشکی می وزدکهبه موسمی های زمستانه معروف است. در فصل تابستان از اقیانوس های مجاور (هند وآرام) بادهای مرطوبی به طرف مراکز فشار کم(ضعیف)درسواحل یا قسمت های داخلی آسیا می وزد که به همراه خود باران های تابستانی دارد که به نام موسمی های تابستانی معروف است.آب وهوای موسمی تابع وضع سواحل ،شکل وجهت گیری ناهمواری ها می باشدو در مناطقی باران دارند که به کوه هاباخورد کنند .مانند کوه هایهیمالیا در شمال هند ،گاتهای فلات دکن( درغرب وشرق هند) ، کوههای بیرمانی (برمه) ،کوه های هند وچین و چین شرقی. 

 از ترکیب شکل کوه های و جهت وزش بادها چندین نوع آب وهوا ی موسمی شناخته شده است که مهم ترین نمونه آن در هند می باشد .

در هند به طور کلی سه فصل دیده می شودکه عبارتند از:فصل گرم که بیش تر شامل فصل بهار می شود. فصل بارانی که بیش تر درتابستان دیده می شود وفصل خشک که بیش تر در اواخر پاییز  و زمستان است.

آب وهوای موسمی در هند وچین با آب وهوای موسمی هند از چند لحاظ متفاوت است .

 1- در هند وچین جهت کوه ها شمالی جنوبی است در حالی که کوه های هیمالیا در شمال هند جهت شرقی غربی دارد .

2- سواحل هندوچین بیش ترمضرّس(نوع ساحل در آب وهوا اثر دارد).

3- فرابارهای سیبری به هند وچین خیلی نزدیک است و آب وهوای این منطقه را به شدت سرد می کند.

نکاتی چند درباره ی آب وهوای موسمی:

در چین مرکزی موسمی تابستانه به مقدارزیادی باعث ریزش باران می شود وتمام قسمت های جنوب شرقی چین دارای آب وهوای موسمی است .البته آب وهوای موسمی در چین با نوع هندوچین تفاوت هایی دارد.

در چین آب وهوای موسمی دارای زمستانی محسوس است ، به طور مثال :در بندر شانگهای در مشرق چین در زمستان سرمای متوسط در حدود 2درجه و در تابستان هوای بسیار گرم واختلاف دما بسیار زیاد است. همچنین در چین بارش ها فصل مخصوص ندارندهم در زمستان وهم در تابستان دیده می شوند یعنی موسمی های زمستانه نیز دارای باران هستند.

آب وهوای موسمی درسایر نقاط دنیا:

در استرالیا که بین دریاهای گرم محصور است، آب وهوای موسمی دیده می شود. در جزایر فیلیپین ،در جنوب عربستان – یمن وسواحل یمن – در افریقا در کشورهای اتیوپی سواحل سومالی و در زنگبار نیز آب وهوای موسمی دیده می شود.

 

/ 1 نظر / 92 بازدید
بئال

دستتان درد نکنه