آب وهوا(3)

آب و هوای معتدل:

این نوع آب وهوا در بالای منطقه ی گرم دیده می شود و به دو نوع تقسیم می شود :

نوع اول نزدیک به منطقه گرم می باشد که بدان آب وهوای معتدل بدون زمستان یا آب وهوای مدیترانه ای گویند.

نوع دوم نزدیک به منطقه ی سرد می باشد که بدان آب وهوای معتدل بدون تابستان گویند.

آب وهوای معتدل بدون زمستان یا مدیترانه ای :چون این آب وهوا بیشتر در اطراف دریای مدیترانه دیده می شود به آب وهوای مدیترانه ای معروف است. از مشخصات بارز این نوع آب وهوا آن است که زمستان فصل بارش وتابستان فصل خشک و بدون باران است.

بهترین نمونه این آب وهوا در جنوب فرانسه ،ایتالیا،اسپانیا،تونس والجزیره دیده می شود.

انواع آب وهوای مدیترانه ای:این نوع آب وهوا با توجه به عوامل گوناگون تقسیماتی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

الف)نوع اقیانوسی: این  نوع آب وهوا در سواحل غربی پرتغال ،اسپانیا وشمال مراکش دیده می شود. این شاخه از آب وهوا با نوع اصلی خود از چند نظر اختلاف دارد.

1- اختلاف سالانه درجه حرارت کمتر است.

2- زمستانهایش معتدل تر است و ازسرما ویخبندان خبری نیست.

3- حداکثر باران در اواخر پائیز و اوایل زمستان دیده می شود.گرچه تابستانش خشک است ولی به دلیل مجاورت با اقیانوس معمولاً آسمان این ناحیه در تابستان شفاف نیست.

ب) نوع بری : در شبه جزیره بالکان در قسمت هایی از ترکیه و کشور سوریه دیده می شود وبعضی از مناطق دیگر از جمله در فلسطین با این نوع آب وهوا برخورد می کنیم که زمستانهایش سردتر وتابستانهایش گرمتر است.

آب و هوای مدیترانه ای در سواحل جنوبی و شمالی دریای مدیترانه با همدیگر فرق دارد . در سواحل جنوبی یعنی سواحل افریقا گرمتر از سواحل شمالی ومیزان باران نیز در سواحلجنوبی کمتر از سواحل شمالی مدیترانه است.

آب وهوای مدیترانه ای در سایر نقاط دنیا : در سایر مناطق جهان نیز آب وهوایی شبیه آب وهوای مدیترانه ای دیده می شود مثلاً در دامنه کوه های ایالت واشنگتن در آمریکا و همچنین در کشور کلمبیا واقع در شمال آمریکای جنوبی آب وهوای مدیترانه ای از نوع اقیانوسی دیده می شود . در کشورهای استرالیا و زلاند نو نیز آب وهوای مدیترانه ای دیده می شود.

آب وهوای معتدل با زمستان سرد یا بدون تابستان: این آب وهوا بیشتر در عرض های 55تا60 درجه دیده می شود و خود به دو نوع اقیانوسی و برّی تقسیم می شود.

الف) اقیانوسی: نوع اقیانوسی آب و هوای معتدل با زمستان سرد در سواحل غربی اروپا یعنی در نروژ ، انگلستان،ایرلند،دانمارک وهلند دیده می شود.زمستان ها معمولاًهوا در این مناطق پوشیده از ابر وبارانی است وتابستان ها نیز کاملاً خشک نیست و در تابستان گاه گاهی باران دیده می شود.

ب) نوع برّی: نوع برّی آب و هوای معتدل با زمستان سرد در شرق اروپا و روسیه دیده می شود و بهترین نمونه این نوع آب وهوا در شهر ورشودیده می شود.. در زمستان شهر ورشو آسمان صاف وهوای خشک واکثر روزهای این شهر گرچه هوا صاف است ولی دما بسیار پایین است متوسط دما در زمستان در این شهر 21- درجه است.

 

/ 1 نظر / 704 بازدید
امیر

با سلام ببخشید نمونه سوالات تاریخ سوم راهنمایی که سال قبل تغییر کرده رو از کجا میتونم پیدا کنم؟